Complete List of US Olympians Competing in Tokyo Games

2 days ago 1
PR Distribution

The Opening Ceremony for the 2020 Olympics is conscionable a time away, and Team USA is acceptable to vie connected the planetary stage. After 558 athletes represented the U.S. successful the 2016 Rio Games, the U.S. Olympic and Paralympic Committee announced a roster of 613 athletes for the Tokyo Games. It’s the fourth-largest Olympic squad successful past and largest for a non-host country.

From accepted sports similar way and field, swimming and gymnastics to marque caller sports similar skateboarding, surfing and 3x3 basketball, Team USA volition beryllium battling for medals crossed the Olympic slate. Some athletes had to gain their travel to Tokyo astatine the U.S. Olympic Trials, portion others earned their spots implicit the past 5 years.

Here is the afloat database of American athletes who volition beryllium participating successful red, achromatic and blue:

Tokyo Olympics

Watch each the enactment from the Tokyo Games Live connected NBC

Archery

Men: Brady Ellison, Jack Williams, Jacob Wukie

Women: Mackenzie Brown, Casey Kaufhold, Jennifer Mucino-Fernandez

Artistic gymnastics

Women’s team: Simone Biles, Suni Lee, Jordan Chiles, Grace McCallum

Women’s idiosyncratic spots: Jade Carey, MyKayla Skinner

Men’s team: Brody Malone, Sam Mikulak, Yul Moldauer, Shane Wiskus

Men’s idiosyncratic spot: Alec Yoder

Artistic swimming

Duet: Anita Alvarez, Lindi Schroeder

Badminton

Men: Timothy Lam

Women: Beiwen Zhang

Men's doubles: Phillip Chew, Ryan Chew

Baseball

Nick Allen (infielder), Eddy Alvarez (infielder), Tyler Austin (outfielder), Shane Baz (pitcher), Anthony Carter (pitcher), Triston Casas (infielder), Brandon Dickson (pitcher), Tim Federowicz (catcher), Eric Filia (outfielder), Todd Frazier (infielder), Anthony Gose (pitcher), Edwin Jackson (pitcher), Scott Kazmir (pitcher), Patrick Kivlehan (infielder/outfielder), Mark Kolozsvary (catcher), Jack Lopez (utility), Nick Martinez (pitcher), Scott McGough (pitcher), David Robertson (pitcher), Joe Ryan (pitcher), Ryder Ryan (pitcher), Bubba Starling (outfielder), Jamie Westbrook (infielder/outfielder), Simeon Woods-Richardson (pitcher)

Basketball

Men: Bam Adebayo, Devin Booker, Kevin Durant, Jerami Grant, Draymond Green, Jrue Holiday, Keldon Johnson, Zach LaVine, Damian Lillard, JaVale McGee, Khris Middleton, Jayson Tatum

Women: Ariel Atkins, Sue Bird, Tina Charles, Napheesa Collier, Skylar Diggins-Smith, Sylvia Fowles, Chelsea Gray, Brittney Griner, Jewell Loyd, Breanna Stewart, Diana Taurasi, A’ja Wilson

Women’s 3x3: Stefanie Dolson, Allisha Gray, Kelsey Plum, Jackie Young

Beach volleyball

Men: Tri Bourne/Jake Gibb, Phil Dalhausser/Nick Lucena

Women: Alix Klineman/April Ross, Kelly Claes/Sarah Sponcil

"This full hugging happening came retired of a mode for america to drawback our enactment a small spot more." U.S. formation volleyball Olympian Alix Klineman explains however squad hugs successful the athletics springiness athletes much clip to remainder betwixt plays.

Boxing

Men’s featherweight: Duke Ragan

Men’s lightweight: Keyshawn Davis

Men’s welterweight: Delante Johnson

Men’s middleweight: Troy Isley

Men’s ace heavyweight: Richard Torrez Jr.

Women’s flyweight: Virginia Fuchs

Women’s featherweight: Yarisel Ramirez

Women’s lightweight: Rashida Ellis

Women’s welterweight: Oshae Jones

Women’s middleweight: Naomi Graham

Canoe/Kayak

Women's canoe sprint: Nevin Harrison

Women's canoe slalom: Evy Leibfarth

Men's canoe slalom: Zachary Lokken, Michal Smolen

Cycling

Men's BMX freestyle: Nick Bruce, Justin Dowell

Women's BMX freestyle: Perris Benegas, Hannah Roberts

Men's BMX racing: Connor Fields, Corben Sharrah

Women's BMX racing: Payton Ridenour, Felicia Stancil, Alise Willoughby

Men's upland bike: Christopher Blevins

Women's upland bike: Haley Batten, Kate Courtney, Erin Huck

Men's road: Lawson Craddock (road race, clip trial), Brandon McNulty (road race, clip trial)

Women's road: Chloe Dygert (road race, clip trial), Amber Neben (time trial), Coryn Rivera (road race), Leah Thomas (road race), Ruth Winder (road race)

Men's track: Adrian Hegyvary (Madison), Gavin Hoover (Madison, Omnium)

Women's track: Chloe Dygert (team pursuit), Maddie Godby (keirin, sprint), Megan Jastrab (team pursuit, Madison), Jennifer Valente (team pursuit, Madison, omnium), Emma White (team pursuit), Lily Williams (team pursuit)

Michael Phelps tops the database of astir decorated Olympians successful past - and it’s truly not adjacent close.

Diving

Women's synchronized springboard: Alison Gibson, Krysta Palmer

Men's synchronized springboard: Andrew Capobianco, Mike Hixon

Women's synchronized platform: Jessica Parratto, Delaney Schnell

Women's springboard: Hailey Hernandez, Krysta Palmer

Men's platform: Brandon Loschiavo, Jordan Windle

Men's springboard: Andrew Capobianco, Tyler Downs

Women's platform: Delaney Schnell, Katrina Young

Equestrian

Dressage: Adrienne Lyle (riding Salvino), Steffen Peters (riding Suppenkasper), Sabine Schut-Kery (riding Sanceo)

Eventing: Phillip Dutton (riding Z), Boyd Martin (riding Tsetserleg), Doug Payne (riding Vandiver)

Jumping: Kent Farrington (riding Gazelle), Laura Kraut (riding Baloutinue), Jessica Springsteen (riding Don Juan van de Donkhoeve)

Fencing

Men's epee: Jake Hoyle, Curtis McDowald, Yeisser Ramirez, Alan Hadzic

Women's epee: Kat Holmes, Courtney Hurley, Kelley Hurley, Anna van Brummen

Men's foil: Nick Itkin, Alexander Massialas, Gerek Meinhardt, Race Imboden

Women's foil: Jackie Dubrovich, Lee Keifer, Nicole Ross, Sabrina Massialas

Men's sabre: Eli Dershwitz, Daryl Homer, Andrew Mackiewicz, Khalil Thompson

Women's sabre: Eliza Stone, Dagmara Wozniak, Mariel Zagunis, Francesca Russo

An jock posted a mentation connected societal media that the cardboard beds successful the Athlete's Village astatine the Tokyo Olympics were made that mode to forestall athletes from getting intimate. That mentation has been debunked. Hear from Team USA athletes connected their cardboard beds.

Golf

Men: Bryson DeChambeau, Collin Morikawa, Xander Schauffele, Justin Thomas

Women: Danielle Kang, Jessica Korda, Nelly Korda, Lexi Thompson

Gymnastics

Women’s team: Simone Biles, Suni Lee, Jordan Chiles, Grace McCallum

Women’s idiosyncratic spots: Jade Carey, MyKayla Skinner

Men’s team: Brody Malone, Sam Mikulak, Yul Moldauer, Shane Wiskus

Men’s idiosyncratic spot: Alec Yoder

Judo

Men 90 kg: Colton Brown

Women 52 kg: Angelica Delgado

Women 78 kg: Nefeli Papadakis

Women 78+ kg: Nina Cutro-Kelly

Karate

Men’s kata: Ariel Torres

Women’s kata: Sakura Kokumai

Men's kumite 75 kg: Tom Scott

Men’s kumite 75+ kg: Brian Irr

Modern pentathlon

Men: Amro Elgeziry

Women: Samantha Achterberg

Rhythmic gymnastics

Individual: Evita Griskenas, Laura Zeng

Group: Isabella Connor, Camilla Feeley, Yelyzaveta Merenzon, Lili Mizuno, Elizaveta Pletneva, Nicole Sladkov

Rowing

Women's azygous sculls: Kara Kohler

Women's treble sculls: Gevvie Stone, Kristi Wagner

Women's lightweight treble sculls: Molly Reckford, Michelle Sechser

Women's pair: Tracy Eisser, Megan Kalmoe

Women's quadruple sculls: Cicely Madden, Meghan O'Leary, Alie Rusher, Ellen Tomek

Men's four: Clark Dean, Michael Grady, Andrew Reed, Anders Weiss

Women's four: Kendall Chase, Claire Collins, Grace Luczak, Madeleine Wanamaker

Men's eight: Justin Best, Liam Corrigan, Ben Davison, Austin Hack, Conor Harrity, Nick Mead, Alex Miklasevich, Alexander Richards, Julian Venonsky

Women's eight: Charlotte Buck, Olivia Coffey, Gia Doonan, Katelin Guregian, Brooke Mooney, 

Meghan Musnicki, Kristine O'Brien, Regina Salmons, Jessica Thoennes

Rugby

Men: Perry Baker, Danny Barrett, Maceo Brown, Madison Hughes, Martin Iosefo, Carlin Isles, Matai Leuta, Cody Melphy, Folau Niua, Joe Schroeder, Brett Thompson, Stephen Tomasin, Kevon Williams

Women: Kayla Canett-Oca, Lauren Doyle, Cheta Emba, Abby Gustaitis, Nicole Heavirland, Alev Kelter, Kristi Kirshe, Ilona Maher, Jordan Matyas, Ariana Ramsey, Naya Tapper, Kristen Thomas, Nia Toliver

Sailing

Men: Charlie Buckingham (Laser), Luke Muller (Finn), Pedro Pascual (Windsurfer), Dave Hughes/Stu McNay (470)

Women: Farrah Hall (Windsurfer), Paige Railey (Laser Radial), Nikki Barnes/Lara Dallman-Weiss (470), Stephanie Roble/Maggie Shea (49er FX)

Mixed: Riley Gibbs/Anna Weis (Nacra 17)

Shooting

Men's rifle: Lucas Kozeniesky (air), Nick Mowrer (smallbore), William Shaner (air), Patrick Sunderman (smallbore)

Women's rifle: Sagen Maddalena (smallbore), Mary Tucker (air, smallbore), Ali Weisz (air)

Men's pistol: James Hall (air), Nick Mowrer (air), Keith Sanderson (rapid fire)

Women's pistol: Alexis Lagan (sport), Sandra Uptagrafft (sport)

Men's shotgun: Brian Burrows (trap), Vincent Hancock (skeet), Phillip Jungman (skeet), Derrick Mein (trap)

Women's shotgun: Madelynn Bernau (trap), Kayle Browning (trap), Amber English (skeet), Austen Smith (skeet)

Skateboarding

Men's park: Cory Juneau, Heimana Reynolds, Zion Wright

Women's park: Jordyn Barratt, Bryce Wettstein, Brighton Zeuner

Men's street: Jagger Eaton, Nyjah Huston, Jake Ilardi

Women's street: Mariah Duran, Alexis Sablone, Alana Smith

Soccer

Women: Jane Campbell (goalkeeper), Abby Dahlkemper (defender), Tierna Davidson (defender), Crystal Dunn (defender), Julie Ertz (midfielder), Adrianna Franch (goalkeeper), Tobin Heath (forward), Lindsey Horan (midfielder), Casey Krueger (defender), Rose Lavelle (midfielder), Carli Lloyd (forward), Kristie Mewis (midfielder), Samantha Mewis (midfielder), Alex Morgan (forward), Alyssa Naeher (goalkeeper), Kelley O’Hara (defender), Christen Press (forward), Megan Rapinoe (forward), Becky Sauerbrunn (defender), Emily Sonnett (defender), Lynn Williams (forward)

Softball

Monica Abbott (pitcher), Ali Aguilar (infielder), Valerie Arioto (infielder), Ally Carda, (pitcher/infielder), Amanda Chidester (catcher), Rachel Garcia (pitcher/infielder), Haylie McCleney (outfielder), Michelle Moultrie (outfielder), Dejah Mulipola (catcher), Aubree Munro (catcher), Bubba Nickles (utility), Cat Osterman (pitcher), Janie Reed (outfielder), Delaney Spaulding (infielder), Kelsey Stewart (utility)

Sport climbing

Men: Nathaniel Coleman, Colin Duffy

Women: Kyra Condie, Brooke Raboutou

Surfing

Men: Kolohe Andino, John John Florence

Women: Caroline Marks, Carissa Moore

Swimming

Men’s 50m free: Caeleb Dressel, Michael Andrew

Men’s 100m free: Caeleb Dressel, Zach Apple

Men’s 4x100m free: Caeleb Dressel, Zach Apple, Blake Pieroni, Brooks Curry, Bowe Becker

Men's 200m free: Kieran Smith, Townley Haas

Men's 4x200m free: Kieran Smith, Townley Haas, Drew Kibler, Andrew Seliskar, Patrick Callan

Men's 400m free: Kieran Smith, Jake Mitchell

Men’s 800m free: Bobby Finke, Michael Brinegar

Men’s 1500m free: Bobby Finke, Michael Brinegar

Men's 100m back: Ryan Murphy, Hunter Armstrong

Men’s 200m back: Ryan Murphy, Bryce Mefford

Men's 100m breast: Michael Andrew, Andrew Wilson

Men's 200m breast: Nic Fink, Andrew Wilson

Men's 100m fly: Caeleb Dressel, Tom Shields

Men's 200m fly: Zach Harting, Gunnar Bentz

Men's 200m IM: Michael Andrew, Chase Kalisz

Men's 400m IM: Chase Kalisz, Jay Litherland

Women's 50m free: Simone Manuel, Abbey Weitzeil

Women's 100m free: Abbey Weitzeil, Erika Brown

Women’s 4x100m free: Abbey Weitzeil, Erika Brown, Olivia Smoliga, Natalie Hinds, Catie DeLoof, Allison Schmitt

Women's 200m free: Katie Ledecky, Allison Schmitt

Women's 4x200m free: Katie Ledecky, Allison Schmitt, Paige Madden, Katie McLaughlin, Bella Sims, Brooke Forde

Women's 400m free: Katie Ledecky, Paige Madden

Women's 800m free: Katie Ledecky, Katie Grimes

Women's 1500m free: Katie Ledecky/Erica Sullivan

Women's 100m back: Regan Smith, Rhyan White

Women's 200m back: Rhyan White, Phoebe Bacon

Women's 100m breast: Lilly King, Lydia Jacoby

Women's 200m breast: Annie Lazor, Lilly King

Women's 100m fly: Torri Huske, Claire Curzan

Women's 200m fly: Hali Flickinger, Regan Smith

Women's 200m IM: Alex Walsh, Kate Douglass

Women's 400m IM: Emma Weyant, Hali Flickinger

Men's unfastened water: Jordan Wilimovsky

Women's unfastened water: Haley Anderson, Ashley Twichell

Table tennis

Men: Kanak Jha, Nikhil Kumar, Xin Zhou

Women: Huijing Wang, Juan Liu, Lily Zhang

Taekwondo

Women’s 57 kg: Anastasija Zolotic

Women’s 67 kg: Paige McPherson

Tennis

Men's singles: Tommy Paul, Frances Tiafoe, Tennys Sandgren, Marcos Giron

Men's doubles: Austin Krajicek/Frances Tiafoe, Rajeev Ram/Tennys Sandgren

Women's singles: Jennifer Brady, Jessica Pegula, Alison Riske

Women's doubles: Bethanie Mattek-Sands/Jessica Pegula, Nicole Melichar

Track and field

Men's 100m: Trayvon Bromell, Ronnie Baker, Fred Kerley

Men’s 4x100m relay pool: Micah Williams, Cravon Gillepsie

Men's 200m: Noah Lyles, Kenny Bednarek, Erriyon Knighton

Men's 400m: Michael Norman, Michael Cherry, Randolph Ross

Men’s 4x400m relay spot: Trevor Stewart

Men’s 4x400m relay pool: Vernon Norwood, Elija Godwin

Men's 800m: Clayton Murphy, Isaiah Jewett, Bryce Hoppel

Men's 1500m: Cole Hocker, Matthew Centrowitz, Yared Nuguse

Men's 5000m: Paul Chelimo, Grant Fisher, Woody Kincaid

Men's 10,000m: Woody Kincaid, Grant Fisher, Joe Klecker

Men's 110m hurdles: Grant Holloway, Devon Allen, Daniel Roberts

Men's 400m hurdles: Rai Benjamin, Kenny Selmon, David Kendziera

Men's steeplechase: Hillary Bor, Benard Keter, Mason Ferlic

Women's 100m: Javianne Oliver, Teahna Daniels, Jenna Prandini

Women’s 4x100m relay spot: Gabby Thomas

Women’s 4x100m relay pool: English Gardner, Aleia Hobbs

Women's 200m: Gabby Thomas, Jenna Prandini, Anavia Battle

Women's 400m: Quanera Hayes, Allyson Felix, Wadeline Jonathas

Women’s 4x400m relay spot: Kendall Ellis

Women’s 4x400m relay pool: Kaylin Whitney, Lynna Irby

Women's 800m: Athing Mu, Raevyn Rogers, Ajee' Wilson

Women's 1500m: Elle Purrier St. Pierre, Cory McGee, Heather MacLean

Women's 5000m: Elise Cranny, Karissa Schweizer, Rachel Schneider

Women's 10,000m: Emily Sisson, Karissa Schweizer, Alicia Monson

Women’s 100m hurdles: Keni Harrison, Christina Clemons, Gabbi Cunningham

Women's 400m hurdles: Sydney McLaughlin, Dalilah Muhammad, Anna Cockrell

4x400m mixed relay pool/alternates: Bryce Deadmon, Wil London, Taylor Manson, Shae Anderson

Women's steeplechase: Emma Coburn, Courtney Frerichs, Val Constien

Decathlon: Garrett Scantling, Steven Bastien, Zach Ziemek

Men's discus: Mason Finley, Reggie Jagers, Sam Mattis

Men's hammer: Rudy Winkler, Daniel Haugh, Alex Young

Men's precocious jump: JuVaughn Harrison, Darryl Sullivan, Shelby McEwen

Men’s javelin: Curtis Thompson, Michael Shuey

Men's agelong jump: JuVaughn Harrison, Marquis Dendy, Steffin McCarter

Men's rod vault: Chris Nilsen, Sam Kendricks, K.C. Lightfoot

Men's changeable put: Ryan Crouser, Joe Kovacs, Payton Otterdahl

Men's triple jump: Will Claye, Donald Scott, Chris Benard

Heptathlon: Annie Kunz, Kendell Williams, Erica Bougard

Women's discus: Valarie Allman, Rachel Dincoff, Kelsey Card

Women's hammer: DeAnna Price, Brooke Andersen, Gwendolyn Berry

Women's precocious jump: Vashti Cunningham, Rachel McCoy, Tynita Butts-Townsend

Women's javelin: Maggie Malone, Kara Winger, Ariana Ince

Women's agelong jump: Brittney Reese, Tara Davis, Quanesha Burks

Women's rod vault: Katie Nageotte, Morgann LeLeux, Sandi Morris

Women's changeable put: Jessica Ramsey, Raven Saunders, Adelaide Aquilla

Women's triple jump: Keturah Orji, Tori Franklin, Jasmine Moore

Men’s 20km contention walk: Nick Christie

Women’s 20km contention walk: Robyn Stevens

Men’s marathon: Abdi Abdirahman, Jake Riley, Galen Rupp​

Women's marathon: Sally Kipyego, Molly Seidel, Aliphine Tuliamuk

Trampoline

Men: Aliaksei Shostak

Women: Nicole Ahsinger

Triathlon

Men: Kevin McDowell, Morgan Pearson

Women: Taylor Knibb, Summer Rappaport, Katie Zaferes

Volleyball

Men: Matt Anderson, Micah Christenson, T.J. DeFalco, Kyle Ensing, Max Holt, Thomas Jaeschke, Garrett Muagututia, Taylor Sander, Erik Shoji, Kawika Shoji, David Smith, Mitch Stahl

Women: Foluke Akinradewo Gunderson, Michelle Bartsch-Hackley, Annie Drews, Micha Hancock, Kim Hill, Jordan Larson, Chiaka Ogbogu, Jordyn Poulter, Kelsey Robinson, Jordan Thompson, Haleigh Washington, Justine Wong Orantes

Water polo

Men: Alex Bowen, Luca Cupido, Hannes Daube, Ben Hallock, Drew Holland, Johnny Hooper, Max Irving, Alex Obert, Jesse Smith, Ben Stevenson, Marco Vavic, Alex Wolf, Dylan Woodhead 

Women: Rachel Fattal, Aria Fischer, Makenzie Fischer, Kaleigh Gilchrist, Stephania Haralabidis, Paige Hauschild, Ashleigh Johnson, Amanda Longan, Maddie Musselman, Jamie Neushul, Melissa Seidemann, Maggie Steffens, Alys Williams

Weightlifting

Men 73 kg: C.J. Cummings

Men 81 kg: Harrison Maurus

Men 109 kg: Wes Kitts

Men 109+ kg: Caine Wilkes

Women 49 kg: Jourdan Delacruz

Women 76 kg: Katherine Nye

Women 87 kg: Mattie Rogers

Women 87+ kg: Sarah Robles

Wrestling

Men’s freestyle 57 kg: Thomas Gilman

Men’s freestyle 74 kg: Kyle Dake

Men’s freestyle 86 kg: David Taylor

Men’s freestyle 97 kg: Kyle Snyder

Men’s freestyle 125 kg: Gable Steveson

Women’s freestyle 50 kg: Sarah Hildebrandt

Women’s freestyle 53 kg: Jacarra Winchester

Women’s freestyle 57 kg: Helen Maroulis

Women’s freestyle 62 kg: Kayla Miracle

Women’s freestyle 68 kg: Tamyra Mensah-Stock

Women’s freestyle 76 kg: Adeline Gray

Greco-Roman 60 kg: Ildar Hafizov

Greco-Roman 67 kg: Alejandro Sancho

Greco-Roman 87 kg: John Stefanowicz

Greco-Roman 97 kg: G’Angelo Hancock

Athletes removed aft affirmative COVID-19 tests oregon injuries

Men’s basketball: Bradley Beal, Kevin Love

Women’s 3x3 basketball: Katie Lou Samuelson

Women’s gymnastics alternate: Kara Eaker

Women’s tennis: Coco Gauff

Read Entire Article